Πήρε το πρωτάθλημα και έκανε το 4ο σερί νταμπλ ο ΠΑΟΚ!

Τα κορίτσια χάντμπολ του ΠΑΟΚ «σκούπισαν» με 3-0 νίκες τον ΟΦΝΙ (26-25) και κατέκτησαν μετά το κύπελλο και το πρωτάθλημα γράφοντας ιστορία, αφού αυτό ήταν το 4ο σερί ντάμπλ!

Για τον τρίτο τελικό της Α1 γυναικών, ο Δικέφαλος φιλοξένησε στο «Σπίτι του Χάντμπολ» τον ΟΦ Νέας Ιωνίας και σε ένα δραματικό φινάλε, πήρε τη νίκη με 26-25, κάνοντας παράλληλα το 3-0 στη σειρά των τελικών και αναδείχθηκε πρωταθλητής για πέμπτη φορά στην ιστορία του. Ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο, η Νέα Ιωνία έδειξε καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο στο δεύτερο, ωστόσο οι «ασπρόμαυρες» έβγαλαν αντίδραση στα κρίσιμα σημεία και πήραν τη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦ Νέας Ιωνίας μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 0-2, με τις άμυνες να είναι «σφιχτές» και από τις δύο ομάδες και τον ΠΑΟΚ να βρίσκει το γκολ μετά από επτά λεπτά αγώνα (1-2, Καραχαρίση). Από εκεί και μετά ο αγώνας ήταν αρκετά αμφίρροπος, με τον Δικέφαλο και τη Νέα Ιωνία, να προχωρούν χέρι- χέρι στο σκορ (4-4, 8-8) και τις δύο τερματοφύλακες, Τσικνάκη και Κεπεσίδου,  να κάνουν σημαντικές αποκρούσεις. Λίγα λεπτά πριν το ημίχρονο, οι γηπεδούχες ανέβασαν το ρυθμό τους, με τις Σεβδίλη και Μπροκάρντο να δίνουν βραχύ προβάδισμα, για το 10-8. Η Κεπεσίδου με γκολ από τη μία εστία στην άλλη, μείωσε σε 10-9, αλλά με σερί τριών πόντων, από τις Βράνσιτς και Χατζηπαρασίδου οι «ασπρόμαυρες», πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 13-9.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος διατήρησε αρχικά το ρυθμό του και τη διαφορά του +4 (14-10, 18-14), όμως η Νέα Ιωνία έψαχνε για αντίδραση και με ένα σερί, μείωσε στον πόντο για το 18-17 με τη Στουγιαννίδου και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 19-19 με τη Ντιμτσούδη. Η ομάδα του Σάσα Ζιβούλοβιτς προηγήθηκε με τις Ανδρίτσου και Μανιά, για το 20-21, με τη Χατζηπαρασίδου να ισοφαρίζει σε 22-22. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη, ο ΠΑΟΚ με τις Σεβδίλη και Χατζηπαρασίδου, προηγήθηκε με 25-23. Η Χατζηπαρασίδου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ανέβασε στο +3 τη διαφορά (26-23), με τη Νέα Ιωνία να μειώνει σε 26-25, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΠΑΟΚ Mateco- ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ 26-25

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 2-3, 5-4, 8-8, 10-8, 13-9 (ημχ.), 17-13, 18-17, 20-19, 20-20, 24-23, 26-25
ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Μπατζαρακούδη, Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 7, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 5, Χριστοφόρις, Καραχαρίση 3, Αμβροσιάδου, Τάκη, Σεβδίλη 4, Ζενέλη, Νίκολιτς 1, Μποριζόφσκα 2, Γκρμπάβτσεβιτς 2, Αργυροπούλου, Μπουράτο 2.

ΟΦΝΙ (Ζιβούλοβιτς): Μ. Κεπεσίδου 1, Μουρατίδου, Μανιά 4, Κοτρώτσιου, Ανδρίτσου 6, Κολλύρη, Καρέλα 5, Μακρή, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 1, Κοντοστεργίου 2, Ντιμτσούδη, Νταβίντοβιτς 1, Σαραντάκου, Κωνσταντινίδου, Στουγιαννίδου 5

Παρατηρητές: Κατσίκης- Δελόγλου, Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 6/7-1/2