Ads Top

Αρμάνι - Ολυμπιακός 66-57

Την ήττα με 66-57 από την Αρμάνι Μιλάνο για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, γνώρισε ο Ολυμπιακός στην Ιταλία.
Κακή εικόνα από την ομάδα, με κακές επιλογές στην επίθεση. Πρόβλημα με τον Βασίλη Σπανούλη, του γύρισε το πόδι στα μισά του β’ δεκαλέπτου και δεν έπαιξε καθόλου στη συνέχεια.

Η εκκίνηση του Ολυμπιακού στον αγώνα; Κάκιστη! Το 0-2 με Μιλουτίνοφ έγινε 13-2 στο 5:34’’ με το τρίποντο του Τζέιμς, με τον κόουτς Μπλατ να καλεί τάιμ άουτ για να τα ψάλλει στους παίκτες του. Η εικόνα δεν άλλαξε πολύ, με την Αρμάνι Μιλάνο να είναι διαρκώς μπροστά στο σκορ και με καλή διαφορά, όπως το +9 του πρώτου δεκαλέπτου (19-10).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν γενικότερα κακό. Η παρουσία του Σπανούλη τον ανέβασε αισθητά, αλλά ο τραυματισμός του αρχηγού στα μισά της περιόδου ήταν ένα μεγάλο πρόβλημα.

Οι επιλογές του Θρύλου στην επίθεση δεν ήταν καλές, ωστόσο η εξαιρετική του άμυνα και η αστοχία της Αρμάνι (έβαλε 4 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο), του επέτρεψαν να μείνει κοντά και να ισοφαρίσει για το 23-23 του ημιχρόνου.