Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 61-45: Πρωταθλητής Ελλάδος ο Ολυμπιακός

Θρυλικά κορίτσια - Οι ερυθρόλευκες νίκησαν τις πράσινες και κατέκτησαν το τρίτο σερί πρωτάθλημα

Ο Ολυμπιακός είναι πρωταθλητής στην Α1 Γυναικών για όγδοη φορά στην ιστορία του, καθώς επικράτησε του Παναθηναϊκού με 61-45 στο Game 5 και κατέκτησε τον τίτλο.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 61-45 στον πέμπτο τελικό της Α1 Γυναικών και στέφθηκε πρωταθλητής για όγδοη φορά στην ιστορία του.

Οι ερυθρόλευκες είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και έφτασαν στο επιθυμητό αποτέλεσμα, που σήμανε και την κατάκτηση του τίτλου.

Κορυφαία για την ομάδα του Πειραιά ήταν η Γουίλιαμς με 16 πόντους, ενώ από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε η Αλέιν με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός κλήθηκε να διαχειριστεί τον τραυματισμό της Νικολοπούλου στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου, αλλά και εκείνον της Σπυριδοπούλου στο τέταρτο δεκάπεπτο, η οποία έσπασε τη μύτη της. Θυμίζουμε ότι η Κριστίν Βίτολα, είχε τεθεί εκτός λόγω κατάγματος στη μύτη.