«Αγκαλιά» με την πρόκριση στα προημιτελικά του Challenge Cup ο Παναθηναϊκος!

Με μια καταιγιστική εμφάνιση, οι «πράσινες» δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Οστάνδη, επικρατώντας 3-0 σετ της Οστάνδης στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του Challenge Cup!

«Αγκαλιά» με την πρόκριση στα προημιτελικά του Challenge Cup βρίσκεται ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινες» ήταν καταιγιστικές απέναντι στην Οστάνδη και χωρίς να αφήσουν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης επικράτησαν 3-0 σετ (25-17, 25-10, 25-12) για τον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του θεσμού!

Οι αθλήτριες του Απόστολου Οικονόμου μπήκαν στο τάραφλεξ του «Αγίου Θωμά» αποφασισμένες να «καθαρίσουν» από την αρχή το ματς. Με τρομερή εμφάνιση σε επίθεση και άμυνα, αλλά και με το ισχυρό μπλοκ, ο Παναθηναϊκός έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη, που τον φέρνει μια... ανάσα από την πρόκριση!

Κορυφαίες για το «τριφύλλι», οι Στεπανένκο με 15 πόντους, Χαντάβα με 12 και Κρος με 10. Η ρεβάνς έχει οριστεί για αύριο, Τετάρτη (15/12), και πάλι στο κλειστό του «Αγίου Θωμά», εκεί όπου ο Παναθηναϊκός καλείται να κερδίσει έστω ένα σετ και να εξασφαλίσει την πρόκριση.
Τα σετ 3-0 (25-17, 25-10, 25-12).

Παναθηναϊκός (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 7, Κρος 10, Στεπανένκο 15, Γκρόθες 7, Παπαφωτίου 2, Χαντάβα 12, Ρόγκα, Κωνσταντέλλου, Παπαστεργίου, Τσιτσιγιάννη 2, Μεταξά 1.

Οστάνδη (Κόεν Ντε Βος): Λέιτς 5, Ζάνσβικ 8, Μπάσνταμ 4, Ντε Λέι 3, Μίσοτσιτς 2, Γκεσκίρ 4, Βάντεν, Νόμπελ, Γιάκεμιν, Νέιτ 1.