Ολυμπιακός - Ρεάλ Μαδρίτης 82-86

Σε αντίθεση με το ματς στο ΟΑΚΑ, η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν «φωτιά» στην περιφέρεια στο ΣΕΦ και με μεγάλα σουτ «λύγισε» στην παράταση (86-82) τον Ολυμπιακό.

Με τους Έλις, Ζαν-Σαρλ, Παπανικολάου, ΜακΚίσικ και Σλούκα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός. Χωρίς καλό ρυθμό κύλησαν τα πρώτα λεπτά του ματς, με τις δύο ομάδες να ήταν αρκετά άστοχες και τη Ρεάλ… λιγότερο, γι’ αυτό και προηγούνταν (4-7), στα πρώτα πέντε λεπτά. Οι «ερυθρόλευκοι» τα πήγαιναν σε γενικές γραμμές καλά στην άμυνα και ακουμπώντας την μπάλα στον Έλις, μέσα στο «ζωγραφιστό» ισοφάρισαν σε 12-12, με τη «βασίλισσα» να κρατούνταν επιθετικά κυρίως από τον Λαπροβίτολα. Στα τελευταία δύο λεπτά, «μίλησαν» οι άμυνες και από τις δύο ομάδες, με το σκορ να μένει το ίδιο μέχρι το τέλος.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε η αναμέτρηση και στη δεύτερη περίοδο. Από τις δυνατές άμυνες, έγιναν πολλά φάουλ που έδιναν ελεύθερες βολές (16-16). Στη συνέχεια, η καλή άμυνα των παικτών του Μπαρτζώκα υποχρέωσε σε λάθη τη «βασίλισσα», ενώ ελλείψει Ταβάρες (που ήταν στον πάγκο για ανάσες) χτύπησαν περισσότερο μέσα από τη ρακέτα και ξέφυγαν στο +8 (27-19), στο 16’. Ακολούθησαν τρία σερί λάθη του Ολυμπιακού και αυτό ήταν αρκετό στη Ρεάλ για να κάνει ένα σερί 9-0 με τον Ρούντι και να περάσει μπροστά (27-28). Ο Βεζένκοβ με τρίποντο έδωσε προσωρινά το προβάδισμα στην ομάδα του Πειραιά, με τον Γιουλ να απαντά και έτσι οι φιλοξενούμενοι να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 31-30.

Νωθρά ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός, με κακές αποφάσεις στην επίθεση και τη Ρεάλ από την άλλη να κάνει ένα 6-0 (30-37). Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν απανωτές άμυνες και με τον Σπανούλη να τροφοδοτεί τον Μάρτιν, μείωσαν αρχικά στον πόντο (36-37), ενώ με τρίποντο του ΜακΚίσικ ισοφάρισαν (39-39), στο 25’. Η «βασίλισσα» αντέδρασε με δύο βολές του Ταβάρες, με τους Πειραιώτες όμως να συνεχίζουν τις εξαιρετικές άμυνες και με τις συνεργασίες Σπανούλη-Μάρτιν να συνέχιζαν στο ίδιο τέμπο, ο Ολυμπιακός πήγε στο +7 (48-41), στο 27’. Στη συνέχεια, με τρίποντο του Ζαν-Σαρλ οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +8 (51-43), αλλά οι Κάρολ (μόλις είχε περάσει στο ματς) και Τόμπκινς με τον ίδιο τρόπο, μείωσαν στο 51-49 της τρίτης περιόδου.

Το κακό για τον Ολυμπιακό ήταν πως η Ρεάλ είχε βρει ρυθμό έξω από τα 6,75μ. και με απανωτά τρίποντα πήγε στο +7 (53-60) στο 32’. Η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήρθε με τους Σλούκα και ΜακΚίσικ, φέρνοντας τη διαφορά στον πόντο (59-60). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς απέκτησε ένα πολύ γρήγορο ρυθμό, με τους Πειραιώτες να λειτουργούν καλά επιθετικά, αλλά τη «βασίλισσα» να διατηρούνταν μπροστά με Ταβάρες και Κάρολ (67-69), μέχρι το 38’. Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις, με τον Σλούκα να πηγαίνει στη γραμμή και με 2/2 να κάνει το 69-69, στα 29,7’’. Στην τελευταία επίθεση της Ρεάλ, ο ΜακΚίσικ έκλεψε την μπάλα, αλλά έδωσε την πάσα στον Σλούκα στην εκπνοή, εκείνος αστόχησε σε σουτ χωρίς ισορροπία και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Με κάρφωμα και φάουλ του Ταβάρες ξεκίνησε το έξτρα πεντάλεπτο και με τον Λαπροβίτολα η Ρεάλ πήγε στο +5 (71-76). Ακολούθησαν τρεις βολές του ΜακΚίσικ και ένα καλάθι και φάουλ του Μάρτιν, για το προσπέρασμα του Ολυμπιακού (77-76). Το δίδυμο Σλούκα-Μάρτιν κρατούσε τους «ερυθρόλευκους» μπροστά (81-79), μέχρι τα 45’’. Εκεί, ήρθε ένα μεγάλο τρίποντο του Γιουλ για το 81-82 των Ισπανών, με τον Μάρτιν να κάνει λάθος και τον Λαπροβίτολα με 2/2 από τη γραμμή να τους πηγαίνει στο +3 (81-84), στα 12’’. Ο Σλούκας έκανε 1/2 από τη γραμμή και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το ματς με τη Ρεάλ να επικρατεί 86-82.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 30-31, 51-49, 69-69 κ.δ., 82-86