Άλμα για τους «16» του CEV Challenge Cup ο Ολυμπιακός!

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού πήρε νίκη με καθαρό σκορ (3-0) επί της Χάποελ Κφαρ Σαμπά και έκανε το μεγάλο βήμα για την πρόκριση στους «16» του CEV Challenge Cup.

Με το ενάμιση πόδι στους «16» του CEV Challenge Cup βρίσκεται η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έφτασε στο ζητούμενο, ήτοι νίκη με «καθαρό» σκορ 3-0 και απέκτησε πολύ σημαντικό προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς στο Ισραήλ σε δύο εβδομάδες.

Ο Ολυμπιακός συνάντησε σθεναρή αντίσταση στο πρώτο σετ, με τις Ισραηλινές να είναι μέσα στα ίσα μέχρι το 17-17. Ένα 4-0, ωστόσο, αρκούσε για να γείρει την πλάστιγγα και να αποφέρει το 1-0 με 25-19.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 4-6, αλλά ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε γρήγορα και «καθάρισε» εύκολα με 25-15.

Στο τρίτο σετ η Χάποελ απείλησε μόνο στο ξεκίνημα (7-7), αφού οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στην συνέχεια φτάνοντας στο 25-14.

Τα σετ: 25-19, 25-15, 25-14.