Tο πέναλτι που δεν δόθηκε στον Ολυμπιακό στο χέρι του Μακέντα (vid)

Στο 84ο λεπτό του ντέρμπι των αιωνίων ο Φεντερίκο Μακέντα χρησιμοποίησε ξεκάθαρα το χέρι στην προσπάθειά του να κοντρολάρει, όμως ο διαιτητής αρνήθηκε λανθασμένα να καταλογίσει το πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού.
Ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι στο 84ο λεπτό του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο Γ. Καραϊσκάκης (1-1), στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Φεντερίκο Μακέντα επιχείρησε να κοντρολάρει την μπάλα, ωστόσο χρησιμοποίησε ξεκάθαρα το αριστερό χέρι στην προσπάθειά του.

Ο Ελβετός διαιτητής, Άντριεν Γιάκοτετ, αρνήθηκε λανθασμένα να δείξει την άσπρη βούλα, φάση που διαδραματίστηκε μερικά λεπτά πριν την ισοφάριση των Ερυθρόλευκων με τον Παπέ Αμπού Σισέ.