Ads Top

Νίκη με τεράστια ανατροπή για τον ΠΑΟΚ, 2-3 τον Παναθηναϊκό!

Ο ΠΑΟΚ πήρε μεγάλο διπλό κόντρα στον Παναθηναϊκό στο με 2-3 σετ, κάνοντας μάλιστα ανατροπή στο τέλος, στο ματς που έγινε για την πρώτη αγωνιστική των play offs της Volley League.
Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ: Μεγάλη νίκη στην έδρα του Παναθηναϊκού πήρε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο τάι μπρέικ και ξεκινώντας με το… δεξί τα play offs της Volley League.

Ο Δικέφαλος παρά το γεγονός πως είχε πολλές απουσίες, καθώς παρατάχθηκε χωρίς τους Εβάντρο Ντίας, Ραφαήλ Κουμεντάκη και Κώστα Καπετανίδη, ενώ στον πάγκο ήταν ο Μπραμ Βαν Ντεν Ντρις στο πρώτο σετ, κατάφερε τελικά και πήρε τη νίκη.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να διαχειριστεί την απώλεια των ακραίων του, και μη έχοντας πληθώρα επιθετικών λύσεων βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ, 16-10. Στη συνέχεια, οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να μειώσουν, ωστόσο αυτό δεν κατέστη δυνατό, με το σετ να καταλήγει στους γηπεδούχους με 25-17, 1-0.

Στο δεύτερο σετ, η είσοδος του Βαν Ντεν Ντρις έδωσε άλλη πνοή στους «ασπρόμαυρους». Ο Βέλγος διαγώνιος πήρε μπάλες επάνω του, αποσυμφορίζοντας τον Κοκκινάκη, ο οποίος ήταν σταθερός στην επίθεση καθ’ όλη την διάρκεια του σετ. Οι δύο ομάδες από το 16-16 και έπειτα πηγαίναν πόντο-πόντο, μέχρι και 22-22. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Ματιάσεβιτς με ένα 0-3 σερί έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, ισοφαρίζοντας με 22-25, σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, ο Δικέφαλος μπορεί να μην μπήκε καλά στο παρκέ, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με 13-8, ωστόσο η συνέχεια ήταν διαφορετική. Με τον Μάκη Κανέλλο να πιέζει την υποδοχή με τα σερβίς του, ο Δικέφαλος επέστρεψε νωρίς, παίρνοντας μάλιστα και το προβάδισμα, 14-16. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ έχοντας έναν Κοκκινάκη «από τα παλιά» έκανε τρομερή διαχείριση του προβαδίσματος που «έχτισε». Η ανατροπή σκηνικού ολοκληρώθηκε με 18-25, 1-2.

Το τέταρτο σετ ήταν ισορροπημένο μέχρι και τα μέσα του, 16-15. Οι «ασπρόμαυροι» τα έδωσαν όλα προκειμένου να φύγουν με το τρίποντο από τον Άγιο Θωμά, ωστόσο η κόπωση επηρέασε την απόδοση τους, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πάρουν διαφορά ασφαλείας σε κομβικό σημείο, 21-17. Το σετ έκλεισε στο 25-19, 2-2, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στο τάι-μπρέικ.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ, οι «Πράσινοι» ήταν αυτοί που βρέθηκαν πολύ κοντά στη νίκη, 7-4 αλλά και με 14-12, με τον Δικέφαλο όμως να κάνει επική ανατροπή και να γυρίζει το εις βάρος του σκορ κάνοντας το 14-16 και παίρνοντας τελικά τη νίκη.