Τα ‘φερε τούμπα με τεσσάρα ο ΟΦΗ!

Φουριόζος και στο Κύπελλο συνέχισε ο ΟΦΗ!
Μετά τη μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ οι Κρητικοί έκαναν ανατροπή επί της Καβάλας και με πρωταγωνιστή τον Νέιρα (που έβαλε γκολάρες) έφτασαν σε νίκη-πρόκριση με 4-0.

«Παρών» και στην επόμενη φάση του Κυπέλλου βροντοφώναξε ο ΟΦΗ.

Οι Κρητικοί έφεραν τούμπα το 2-0 του πρώτου αγώνα στην Καβάλα και επικρατώντας 4-0 στο Ηράκλειο, σφράγισαν την πρόκριση στους «16».

Αν και δυσκολεύτηκαν από τους μαχητικούς φιλοξενούμενους, οι παίκτες του Γιώργου Σίμου πήραν το προβάδισμα σε καθοριστικό χρονικό σημείο.

Λίγο πριν το ημίχρονο λοιπόν (39’), ο Τσιλιανίδης έπιασε ένα υπέροχο σουτ εκτός περιοχής και άνοιξε τον δρόμο της ανατροπής.

Μια ανατροπή που ανέλαβε στο δεύτερο ημίχρονο να τελειώσει μόνος του ο Νέιρα: Με υπέροχη λόμπα στο 51’ που ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα και ζυγισμένο πλασέ τέσσερα λεπτά αργότερα που το ανέτρεψε.

Βέβαια η Καβάλα δεν παραιτήθηκε και προσπάθησε για το γκολ που θα έδινε σ’ εκείνη την πρόκριση. Αν και άγχωσε όμως τους γηπεδούχους ως το τέλος, ήταν αυτοί που είπαν την τελευταία κουβέντα.

Όταν ο Τσιλιανίδης έφυγε στην αντεπίθεση στο 90’ και… κέρασε στον Φιγκεϊρέδο το γκολ με το οποίο σφραγίστηκε οριστικά το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.