ΠΑΟΚ - Ήφαιστος 94-74: Ξέσπασε πάνω στους νησιώτες

Μετά από έξι σερί ήττες (σε Ελλάδα και Ευρώπη), ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες.
Στο ντεμπούτο του Κώστα Χαραλαμπίδη στον πάγκο του, ο δικέφαλος επικράτησε άνετα του Ηφαίστου Λήμνου (94-74) στη Θεσσαλονίκη.

Τη δεύτερη νίκη της φετινής σεζόν (σε Ελλάδα και Ευρώπη) πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, στο ντεμπούτο του Κώστα Χαραλαμπίδη στον πάγκο του. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε από νωρίς το προβάδισμα, έφτασε γρήγορα σε διψήφιο προβάδισμα και με όπλο την ευστοχία από την περιφέρεια κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον Ήφαιστο Λήμνου (94-74). Από την άλλη, οι νησιώτες αποδείχθηκαν αναποτελεσματικοί στα δίποντα (10/30) με αποτέλεσμα να φτάσουν τις τρεις σερί ήττες.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Σε ένα παιχνίδι που συνοδευόταν από μεγάλη πίεση και άγχος, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αποδειχθεί πολύ εύστοχος από την περιφέρεια. Οι παίκτες του δικεφάλου είχαν 7/12 τρίποντα σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, για να οδηγήσουν το προβάδισμά τους στο +21 (75-54 στο 30') και κάπου εκεί να "καθαρίσουν" τη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με εξαίρεση τα πρώτα έξι λεπτά, ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που όριζε την τύχη της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα μεγάλα αμυντικά προβλήματα του Ηφαίστου Λήμνου (μαζί με την αστοχία από την περιφέρεια) και βρέθηκαν στο +8 (25-17) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Με εξαίρεση αυτό το διάστημα, η υπεροχή του δικεφάλου ήταν ξεκάθαρη.

Το +10 (48-38) της ανάπαυλας έβαλε τις βάσεις, την ώρα που οι παίκτες του Κώστα Χαραλαμπίδη είχαν αποκτήσει επιθετικό ρυθμό και έβλεπαν το αντίπαλο καλάθι σαν βαρέλι. Με 7/12 τρίποντα σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, μπόρεσαν να "καθαρίσουν" γρήγορα το παιχνίδι και να κλείσουν την τρίτη περίοδο με διαφορά που τους επέτρεπε να νιώθουν ασφαλείς.

Κάτι που επιβεβαιώθηκε στην πράξη, αφού ο Ήφαιστος Λήμνου αδυνατούσε αφενός να παίξει μαζεμένες καλές άμυνες, αφετέρου να σκοράρει με συνέπεια. Μετά από έξι σερί νίκες σε ΕΚΟ Basket League και Basketball Champions League, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη (94-74), στο ντεμπούτο του Κώστα Χαραλαμπίδη στον πάγκο της ομάδας.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 1.000 φίλοι του ΠΑΟΚ βρέθηκαν στις εξέδρες της PAOK Sports Arena, βοηθώντας την ομάδα τους να φτάσει στη νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος - Καλδίρης - Ξενικάκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 48-38, 75-54, 94-74.

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 15/27 δίποντα, 13/27 τρίποντα, 25/33 βολές, 34 ριμπάουντ (23+11), 18 ασίστ, 10 λάθη, 9 κλεψίματα, 6 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Ήφαιστος Λήμνου: 10/30 δίποντα, 11/22 τρίποντα, 21/31 βολές, 33 ριμπάουντ (18+15), 11 ασίστ, 16 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Για την 7η αγωνιστική της ΕΚΟ Baset League, ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το Περιστέρι, ενώ ο Ήφαιστος Λήμνου θα δώσει εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον Άρη.