Έκανε… Ματ και «σκούπισε» το Περιστέρι ο Παναθηναϊκός!

Σκούρα τα βρήκε για 35 λεπτά από το Περιστέρι ο Παναθηναϊκός, αλλά ένας «καυτός» Ματ Λοτζέσκι στο τέλος «καθάρισε» τη νίκη (82-75) και έβγαλε την... σκούπα για την πρόκριση στους τελικούς.
Ένα πολύ διαφορετικό και πιο μαχητικό Περιστέρι στο τρίτο ματς της σειράς έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό για περίπου 35 λεπτά, αλλά τα απανωτά τρίποντα του Ματ Λοτζέσκι στο τελευταίο πεντάλεπτο, έσπρωξαν το «τριφύλλι» στη νίκη (82-75) και το 3-0, για την πρόκριση στους τελικούς της Α1.

Στους 22 πόντους με 5/8 σουτ έξω από τα 6,75μ. σταμάτησε ο Αμερικανός με το βελγικό διαβατήριο, με τον –νευρικό και άστοχο (4/13 σουτ)- Καλάθη να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 10 ασίστ και τον Παπαπέτρου να είχε άλλους τόσους πόντους.

Από το αξιόμαχο σύνολο του Πεδουλάκη, που άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις στο τελευταίο παιχνίδι της σειράς, ξεχώρισε ο Μπέντιλ με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Γκρέι να είχε 11π. και τον Καράμπελα να γεμίζει ξανά την στατιστική του με 6 πόντους, ισάριθμα ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Το ματς

Πολύ νωθρά μπήκε ο Παναθηναϊκός στο παιχνίδι, με τρομερή αστοχία και το Περιστέρι από την άλλη να το εκμεταλλεύεται, κάνοντας ένα 7-0 στα πρώτα τρία λεπτά. Η απάντηση των «πράσινων» ήρθε με κλεψίματα και απανωτούς αιφνιδιασμούς με τον Παπαπέτρου για την ισοφάριση (9-9), στα μισά. Στη συνέχεια, πέρασε και ο Λάνγκφορντ στο παρκέ, ο οποίος δίνοντας λύσεις από την περιφέρεια συνέβαλε στο προβάδισμα (12-14) αρχικά του «τριφυλλιού», με την ενέργεια του Αντετοκούνμπο και στις δύο πλευρές του παρκέ να τον συμπληρώνει και να δίνει το +7 (14-21), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τον Λοτζέσκι να ξεκινά «ζεστός» και να παίρνει την σκυτάλη στο σκοράρισμα, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε στο +10 (20-30), στα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Στη συνέχεια, ήρθε η απάντηση από το Περιστέρι και ήταν η επιστροφή του Καράμπελα, ο οποίος με τη δημιουργία του άνοιξε το γήπεδο και έτσι οι γηπεδούχοι μείωσαν στο -4 (26-30). Οι «πράσινοι» αντέδρασαν με άμυνες και καλάθια στο τρανζίσιον με τον Τόμας, για το νέο +10 (30-40), αλλά τα τρίποντα του Βασιλόπουλου ροκάνισαν ξανά τη διαφορά στο -4 (36-40), για την ομάδα των δυτικών προαστίων, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην αστοχία του Παναθηναϊκού «πάτησε» το Περιστέρι στην αρχή του δεύτερου μέρους και με τροφοδοτώντας τον Σκορδίλη στη ρακέτα, πλησίασε ακόμη περισσότερο (40-43). Οι «πράσινοι» έβγαζαν έναν εκνευρισμό στο παιχνίδι τους, έχοντας πολλές κακές επιλογές, με τους γηπεδούχους από την άλλη να βλέπουν τον Μπέντιλ να «ξυπνά» και να τους δίνει ξανά το προβάδισμα (46-45), το οποίο και διατήρησαν (49-47), μέχρι το 26’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια, αλλά τους γηπεδούχους να ήταν μπροστά (56-55) στο τέλος της τρίτης περιόδου, χάρη στον Γκρέι.

Με καλές άμυνες από τον Βασιλόπουλο και τον ίδιο επιθετικά, το Περιστέρι διατηρούνταν μπροστά (60-57), στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε με τα τρίποντα των Καλάθη και Λοτζέσκι για το προσπέρασμα (60-63), αλλά οι Μπέντιλ και Γκρέι αντέδρασαν εκ νέου και έστειλαν τους γηπεδούχους στο +4 (67-63), στο 35’. Εκεί, μίλησε η άμυνα του «τριφυλλιού» και με το «ζεστό» δίδυμο (Καλάθη και Λοτζέσκι) να… πυροβολεί συνεχώς, η ομάδα του Πιτίνο ξέφυγε στο +7 (69-76). Ο Αμερικανός με το βελγικό διαβατήριο συνέχισε το… βιολί του, στέλνοντας τον Παναθηναϊκό στο +8 (73-81), στο 39’, ουσιαστικά κλειδώνοντας τη νίκη που ήρθε με το τελικό 75-82.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 36-40, 56-55, 75-82

Περιστέρι Βίκος Cola (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 10, Βασιλόπουλος 8 (2), Γκρέι 11 (2/10τρ.), Καράμπελας 6 (2τρ., 10ασ.), Φλέμινγκς 10 (2), Αγραβάνης, Μπέντιλ 21 (11ριμπ.), Ντάνιελ 9, Κάλαχαν, Σμιθ.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 11 (1), Καλάθης 11 (3), Τόμας 7, Κιλπάτρικ 6 (1), Λοτζέσκι 22 (5), Γκιστ 6, Μήτογλου 4, Αντετοκούνμπο 2, Λάνγκφορντ 9 (2).