Μια «ανάσα» από το νταμπλ ο ΠΑΟΚ!

Έχοντας τον έλεγχο από το δεύτερο πεντάλεπτο και ύστερα, ΠΑΟΚ νίκησε στην έδρα της Νέας Ιωνίας 24-19 στον δεύτερο τελικό της Α1 χάντμπολ γυναικών και έφτασε στο 2-0 και μία «ανάσα» από το νταμπλ.
Ο ΠΑΟΚ νίκησε 24-19 στην έδρα της Νέας Ιωνίας στον δεύτερο τελικό της Α1 χάντμπολ γυναικών και έφτασε στο 2-0 το σκορ στη σειρά και με μία νίκη στον τρίτο τελικό στην Πυλαία κατακτά τον φετινό τίτλο και το νταμπλ.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +2 και το +3 από το δεύτερο πεντάλεπτο και ύστερα και την αύξανε σταθερά μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Με τις Χατζηπαρασίδου, Γκάτζιου να κάνουν ότι θέλουν στην επίθεση και με τις επεμβάσεις του Καμποΐμ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 3-5 στα μισά του πρώτου μέρους. Στο 16:28 αποβλήθηκε από τον πάγκο του «Δικεφάλου» ο Δημήτρης Χασεκίδης. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι «κλειστό», με τις δύο ομάδες να χάνουν αρκετές επιθέσεις και τελικά η Νέα Ιωνία βρήκε τις λύσεις και ισοφάρισε 5-5 με την Άντριτσουκ.

Η Χατζηπαρασίδου πήρε την κατάσταση στα χέρια της και έφερε το 5-7 στο 24’. Η Σαμολαδά έκανε το 6-8 για τον ΠΑΟΚ, αλλά οι γηπεδούχες ισοφάρισαν 8-8 και η Χατζηπαρασίδου με εύστοχο πέναλτι ολοκλήρωσε με 8-9 το ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ έχασε το +2 και η Νέα Ιωνία ισοφάρισε 11-11 στην κόντρα στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου. Η Ζυγούρα έδωσε λύσεις στην επίθεση και βοήθησε στο να φτάσουμε στο 11-16 και στο 12-18. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το +4, στη συνέχεια, και έφτασε στο τελικό +5.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 3-5, 3-5, 4-5, 6-7, 8-9 (ημχ) 10-11, 11-14, 13-18, 16-20 , 18-21, 19-24

O.Φ.Ν.ΙΩΝΙΑΣ (Ναϊσίδου-Ζιβούλοβιτς): Κεπεσίδου Μ., Μανιά 5, Φράγκου, Καρέλα 2, Μαρκή, Κερλίδη, Ντιμτσούδη, Κεπεσίδου Ν., Διακογιάννη, Χρυσή 2, Κοντοστέργιου 1, Σαραντάκου, Άντριτσουκ 4, Κόβιτς 2, Χρονοπούλου 3, Καραμάνου.

ΠΑΟΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Χατζηπαρασίδου 5, Παναγιωτίδου 1, Γκάτζιου 7, Ζυγούρα 3, Κρίτζαλη,Ευμορφίδου, Καμπόιμ, Σαμολαδά 1, Φερφόλια 2, Ράτσικα, Κωστοπούλου, Μπατζαρακούδη, Νίκολιτς 3, Βαφειάδου, Λάρα Ζντράβκο 2

Διαιτητές: Μερτινιάν – Τόλιος , Δίλεπτα: 8-4 , Πέναλτι: 0/0-2/6

Παρατηρήσεις: 1) Στο 8:24 του αγώνα εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο 15 με 20 άτομα, φωνάζοντας το σύνθημα «Γ@μιετ@ι ο ΠΑΟΚ και η Θεσσαλονίκη», πετώντας παράλληλα μπουγάτσες εντός του αγωνιστικού χώρου. Το παιχνίδι διεκόπη για ένα 4λεπτο για να καθαριστεί ο αγωνιστικός χώρος και να αποχωρήσουν μόνοι τους οι εισβολείς.

2) Στο 43:53 απεβλήθη η αθλήτρια της Α’ ομάδας, Φράγκου Δέσποινα, με ΑΔ ΟΧΕ 66959 και αριθμό στολής 3 για επικίνδυνο παιχνίδι. Το δελτίο της αθλήτριας δεν κρατήθηκε.

3) Με το τέλος του αγώνα υπήρξε ένταση και λεκτική αντιπαράθεση μεταξύ της προπονήτριας της Α΄ομάδας, Ναϊσίδου Σοφίας (ΑΜ 038). και του συνοδού της Β ομάδας, Χασεκίδη Δημήτριο (ΑΜ2303), ο οποίος απευθυνόμενος στην προπονήτρια της αντίπαλης ομάδας της είπε «άντε φύγε από δω» κι εκείνη φώναξε «αυτός ο καραγκιόζης τι θέλει εδώ;».