Ads Top

Επιβλητικός ΠΑΟΚ, «πάτησε» την ΑΕΚ στην Πυλαία!

Με έναν καταπληκτικό Χάτσερ, ο ΠΑΟΚ που νίκησε 88-79 την ΑΕΚ στην Πυλαία και πήρε ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου, αν και δεν κάλυψε τη διαφορά με την οποία είχε χάσει στο ΟΑΚΑ.

Εξαιρετική εμφάνιση για τον ΠΑΟΚ, που πήρε το ντέρμπι των «Δικεφάλων» επικρατώντας 88-79 της ΑΕΚ στην Πυλαία! Εντυπωσιακός για τους νικητές ο Γουίλ Χάτσερ, που σταμάτησε στους 27 πόντους και μοίρασε 4 ασίστ. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Χρυσικόπουλος (13 πόντοι), Τέπιτς (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά και δεν επέτρεψε στην «Ένωση» να ελπίζει ότι θα φύγει με το διπλό από τη Θεσσαλονίκη. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων διασώθηκαν οι Μασιούλις (20 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Θίοντορ (15 πόντοι), με τους περισσότερους παίκτες του Μπάνκι να αποδεικνύονται κατώτεροι των περιστάσεων.

Με αυτή τη νίκη, οι Θεσσαλονικείς πανηγύρισαν την 4η συνεχόμενη νίκη τους στην Basket League και ανέβηκαν στο 10-5 ισοβαθμώντας πλέον με τους «κιτρινόμαυρους».

Το ματς
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά μπήκε μπροστά στο σκορ. Μάλιστα, με σερί 10-0 σερί μετέτρεψε το 11-6 (5’) σε 21-6 (8’)! Την ίδια ώρα, η ΑΕΚ δεν έβρισκε με τίποτα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και έκλεισε την πρώτη περίοδο με 3/15 σουτ εντός παιδιάς. Το 21-9 του πρώτου δεκαλέπτου αντικατοπτρίζει πλήρως την ανωτερότητα των γηπεδούχων, που έκαναν ό,τι ήθελαν σε αυτό το διάστημα.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν ακόμα πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο και με ένα 5-0 ξέφυγαν ακόμα περισσότερο στο σκορ (26-9 στο 11’). Η ομάδα του Παπαθεοδώρου συνέχισε να βρίσκει λύσεις επιθετικά και διατηρούσε διαφορά πάνω από 15 πόντους φτάνοντας μέχρι και το +18 (34-16 στο 14’), με τον Χάτσερ να έχει πάρει μπρος για τα καλά.

Η αντίδραση της «Ένωσης» ήρθε κάπου εκεί και με σερί 10-0 πλησίασε στο σκορ κατεβάζοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (34-26 στο 16’). Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ανέκτησε τη συγκέντρωσή του και απομακρύνθηκε πάλι με διψήφια διαφορά για να κλείσει το ημίχρονο στο +13 (44-31).

Και το δεύτερο μέρος πάντως δεν είχε μεγάλη διαφορά με το πρώτο, αφού ο ΠΑΟΚ κυριαρχούσε απόλυτα και στις δύο άκρες του παρκέ. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου διατηρούσε διψήφια διαφορά, την οποία έφτασε μέχρι και το +21 (67-46 στο 26’) απειλώντας με συντριβή την ΑΕΚ.

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε με σερί 6-0 (67-52 στο 28’), αλλά και πάλι ήταν σπασμωδική καθώς οι γηπεδούχοι απαντούσαν και δεν επέτρεπαν στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 71-58.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης και καθοριστικής περιόδου, η «Ένωση» έσφιξε την άμυνά της και με πίεση σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου έβαλε δύσκολα στους παίκτες του Παπαθεοδώρου. Εντούτοις, η ομάδα του Μπάνκι δεν μπόρεσε να εξαργυρώσει το κακό διάστημα του ΠΑΟΚ και το μόνο που κατάφερε ήταν να πλησιάσει στους 9 πόντους (78-69 στο 35’).

Ένα τρίποντο του Τέπιτς έφερε τον «Δικέφαλο του Βορρά» στο +14 (83-69 στο 36’) και ουσιαστικά… σκότωσε τους φιλοξενούμενους. Από ‘κει και πέρα, ο ΠΑΟΚ έφτασε μέχρι και το +15 (88-73 στο 38’), με τους γηπεδούχους να κυνηγούν το +20 προκειμένου να «καλύψουν» και τη διαφορά της ήττας τους στον πρώτο γύρο.

Παρ’ όλα αυτά, η ΑΕΚ το… μάζεψε και μείωσε στους 9 πόντους με δύο διαδοχικά τρίποντα από Θίοντορ και Μασιούλις, που διαμόρφωσαν το τελικό 88-79.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 44-31, 71-58, 88-79.