«Διπλό» του ΠΑΟΚ μέσα στο Ρέθυμνο!

Ο ΠΑΟΚ απέδρασε με 78-88 από το Ρέθυμνο με , στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Betshop.gr Basket League.
Ο Ουίλιαμ Χάτσερ ήταν απίστευτος και σημείωσε 35 πόντους, όντας έτσι ο κύριος λόγος που ο Δικέφαλος πήρε την νίκη.
Ο αγώνας
Το Ρέθυμνο μπήκε καλύτερα από τον ΠΑΟΚ στον αγώνα και μετά το αρχικό 3-3, προηγήθηκε με 7-3. Ο Κλάντον έκανε ότι ήθελε κάτι από το καλάθι του Δικεφάλου και χάρη σε αυτόν το σκορ έγινε 14-7 στο 8′. Οι ασπρόμαυροι με δύο σερί καλάθια του Χάτσερ μείωσαν σε 21-15, που ήταν και το σκορ, με το οποίο τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο ΠΑΟΚ με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, με τους Τζόουνς και Γκος έτρεξε σερί 2-6 και μείωσε σε 23-21 στα πρώτα τρία λεπτά. Ο Τζόνσον με τρίποντο στο 16′ έκανε το 31-24, αλλά ο Δικέφαλος επέστρεψε ξανά. Χάτσερ και Σχίζας μείωσαν σε 33-31. Ωστόσο στην συνέχεια λίγο μια επιθετική έκρηξη του Ρεθύμνου και λίγο η βοήθεια των διαιτητών, ώθησαν τους γηπεδούχους να τελειώσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 42-34.

Με το καλημέρα της επανάληψης, δύο τρίποντα του Χριστοδούλου και δύο από τους Γκος και Χάτσερ διαμόρφωσαν το 48-43 στο 24′. Άλλο ένα τρίποντο του Γκος και δυο βολές του Χάτσερ έφεραν το ματς στα ίσα (48-48) στο 27′. Ο δεύτερος ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και με τρίποντο έκανε το 48-53. Ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα μέχρι και το τέλος της περιόδου, η οποία έληξε με σκορ 53-57.

O ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, παρά το γεγονός ότι το Ρέθυμνο, μείωσε δύο φορές στον πόντο. Ότι δεν έγινε τότε, έγινε στο 34΄, αφού  ο Χριστοδούλου με τρίποντο έκανε το 67-66, ενώ άλλο ένα τρίποντο των γηπεδούχων έκανε το σκορ 70-66. Ο Γκος αρχικά μείωσε και στην συνέχεια ο Χάτσερ με τρίποντο έδωσε τα ηνία ξανά στο Δικέφαλο για το 70-71. Ο πρώτος με λέι απ, έδωσε αέρα 5 πόντων (70-75), στην ομάδα του, ενώ με το σκορ στο 75-78, ο ίδιος παίκτης με έμμεσο τρίποντο έκανε το 75-81, 1 :20  πριν το τέλος. Στιγμές αργότερα ο MVP της αναμέτρησης, ο Χάτσερ με τον ίδιο τρόπο, έγραψε το 75-84 και τελείωσε ουσιαστικά το ματς. Τελικό σκορ, 78-88.