Πρέπει να γίνει πιο σκληρός!

Αυτό που «πλήρωσε» ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο του ματς στο Κάουνας ήταν πώς εμφανίστηκε soft για ένα τέτοιο ματς.
Δεν ήταν σκληρός κι η Ζαλγκίρις εκμεταλλεύτηκε αυτό το στοιχείο, για να γυρίσει το ματς και να πάρει τη νίκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης έχασαν το μυαλό τους, δεν έδειξαν τη σκληράδα που χρειάζονταν, με αποτέλεσμα να δεχθούν ένα μεγάλο σερί, να βγάλουν αδυναμίες και σε άμυνα και σε επίθεση και να χάσουν ένα ματς που έδειχναν στα πρώτα 20 λεπτά να ελέγχουν απόλυτα.

Το θέμα είναι πώς το ματς αυτό μπορεί να αποτελέσει μάθημα για τη συνέχεια. Πρέπει να δουν πολλά και να τα βελτιώσουν για τη συνέχεια. Η Ευρωλίγκα έχει άλλα 19 ματς στην κανονική περίοδο, ο Ολυμπιακός είναι στο 6-5 σε ό,τι αφορά το ρεκόρ του και το σίγουρο είναι ένα. Μπορεί να γίνει καλύτερος στην πορεία.

Αυτός είναι ο στόχος αρκεί κάθε ματς που περνάει να λειτουργεί διδακτικά για τη συνέχεια...