Ads Top

Στα δύσκολα... καθαρίζει ο «διπλός» Γιάννης! (vids)

Οι Μπακς χρειάστηκαν τις δύο βολές του «διπλού» Αντετοκούνμπο (25π., 18ρ., 8ασ.) για να πάρουν τη νίκη με 113-112 στην έδρα των Χόρνετς! Οι δύο εύστοχες βολές του Greek Freak έδωσαν τη νίκη στα «ελάφια».
Με το δεξί ξεκίνησαν τη σεζόν οι Μπακς, αν και ένα δικό τους ματς παραλίγο να το χάσουν. Τα «ελάφια» επικράτησαν με 113-112 στη Σάρλοτ επί των Χόρνετς και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι ο πρωταγωνιστής!

Οι Μπακς είχαν ένα προβάδισμα ασφαλείας από την αρχή του αγώνα, όμως οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους στην τελευταία περίοδο και στα 36,3΄΄ από το τέλος πέρασαν μπροστά στο σκορ με 112-111 με τις δύο εύστοχες βολές του Ουόλκερ. Στη συνέχεια ο Γιάννης πήγε και εκείνος στη γραμμή των βολών κάνοντας και εκείνος το 2/2 για το 112-113, στα 23,7΄΄ από τη λήξη.

Οι Χόρνετς δεν μπόρεσαν αρχικά με το λέι απ του Ουόλκερ και στη συνέχεια με το τρίποντο του Μπατούμ να βάλουν το καλάθι της νίκης και έτσι οι Μπακς έφυγαν νικητές.

Ο Greek Freak έκανε double-double, αν και δεν είχε και πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας. Σε 35 λεπτά συμμετοχής ο Γιάννης είχε 25 πόντους (9/18δ., 0/3τρ., 7/12β.), 18 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κόψιμο και 8 λάθη. Από την άλλη για τους Χόρνετς κορυφαίος ήταν ο Ουόλκερ με 41 πόντους.
Τα δωδεκάλεπτα: 23-36, 54-67, 83-93, 112-113