Πάλεψε αλλά... υπέκυψε 94-78 ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός πάλεψε για κάτι παραπάνω από τρία δεκάλεπτα στη Μαδρίτη απέναντι στη Ρεάλ όμως δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 94-78 για την 18η ημέρα της Euroleague φτάνοντας πλέον στο 11-7 το ρεκόρ του.
Οι ερυθρόλευκοι στο 31' ήταν πίσω με 7 πόντους και 72-65 όταν όμως άρχισαν να μένουν από δυνάμεις ήρθαν και κάποια σφυρίγματα να "τελειώσουν" το ματς για να έρθει εν τέλει η ήττα με -16.

Κάκιστοι οι Πειραιώτες στην άμυνά τους στο πρωτο μισό του αγώνα το οποίο έκλεισε με 54-46 χάρη στους 10+10 πόντους από Γκος και Σπανούλη που οδηγούσαν τον Θρύλο. Ο Θρύλος πάλεψε και επιχείρησε το come back στην τρίτη περίοδο, μείωσε στους 6 όμως έκλεισε το δεκάλεπτο στο -9 με 72-63. Με καλάθι του Μπόγρη στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου έγινε το 72-65 και κάπου εκεί έμειναν οι Πειραιώτες από... βενζίνη και η Ρεάλ καθάρισε άνετα τη νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-23, 54-46, 72-63, 94-78