Ads Top

Στους ισχυρούς του Basketball Champions League ο ΠΑΟΚ

Η κλήρωση του Basketball Champions League θα πραγματοποιηθεί αύριο (11/7, 12:00), με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται στο γκρουπ των ισχυρών της διοργάνωσης.
Αύριο (11/7) αναμένεται να πραγματοποιηθεί η κλήρωση των ομίλων του Basketball Champions League, με τον Τέλη Ζουρνατσίδη να βρίσκεται ήδη στο "σπίτι του μπάσκετ" στη Γενεύη προκειμένου να εκπροσωπήσει τον ΠΑΟΚ.

Κατά την αυριανή κλήρωση των προκριματικών και των ομίλων, ο Δικέφαλος θα βρίσκεται στο γκρουπ των ισχυρών, σύμφωνα και με το ranking που έχει στη διοργάνωση.

Κάτι τέτοιο σημαίνει ότι θα κληρωθεί με δύο ομάδες από το δικό του γκρουπ, μία ή δύο από τα προκριματικά και τρεις ή τέσσερις ομάδες από το γκρουπ των αδύνατων θα πλαισιώνουν τον όμιλο του.

Μάλιστα, οι ομάδες από την ίδιο χώρα δεν θα μπορούν να διασταυρώσουν τα... ξίφη τους στη φάση των ομίλων.

Δείτε αναλυτικά τα γκρουπ δυναμικότητας και τις ομάδες που θα λάβουν μέρος στα προκριματικά, όπως τα παρουσιάζει η ΚΑΕ ΠΑΟΚ:

Στο πρώτο γκρουπ βρίσκονται οι εξής 12 ομάδες: ΠΑΟΚ, ΑΕΚ (Ελλάδα),  Banvit, Besiktas (Τουρκία), Nymburk (Τσεχία), Iberostar Tenerife (Ισπανία), MHP Riesen Ludwigsburg (Γερμανία), Neptunas Klaipeda (Λιθουανία), Sidigas Avellino, Umana Reyner Venezia (Ιταλία), Brose Bamberg (Γερμανία), SIG Strasbourg (Γαλλία).

Στο δεύτερο γκρουπ βρίσκονται οι εξής 14 ομάδες: Προμηθέας Πάτρας (Ελλάδα), Anwil Wloclawek (Πολωνία), Eskisehir Basket (Τουρκία), Hapoel Jerusalem, Hapoel UNET Holon (Ισραήλ), JDA Dijon Basket, Le Mans Sarthe Basket (Γαλλία), Montakit Fuenlabrada (Ισπανία), Oostende (Βέλγιο), Opava (Τσεχία), Petrol Olimpija (Σλοβενία), Segafredo Virtus Bologna (Ιταλία), Telekom Baskets Bonn (Γερμανία), Ventspils (Λετονία)

Σε αυτές τις 26 ομάδες θα προστεθούν οι 6 που θα προκύψουν από τους προκριματικούς γύρους και έτσι οι 32 ομάδες θα χωριστούν σε 4 ομίλους των 8 ομάδων. Τόσο στους 3 προκριματικούς, όσο και στη φάση των ομίλων, δεν γίνεται να τεθούν αντιμέτωπες ομάδες από την ίδια χώρα.

Το τζάμπολ των αγώνων της φάσης των ομίλων έχει προγραμματιστεί για τις 9 Οκτωβρίου.

1ος προκριματικός γύρος:

Οι 24 ομάδες που θα πάρουν μέρος στον 1ο προκριματικό γύρο χωρίστηκαν σε 4 γκρουπ δυναμικότητας:

Γκρουπ Α: Άρης (Ελλάδα), Avtodor Saratov (Ρωσία), Bakken Bears (Δανία), CSM Oradea (Ρουμανία), Movistar Estudiantes (Ισπανία), Telenet Giants Antwerp (Βέλγιο)

Γκρουπ Β: Donar Groningen (Ολλανδία), Lukoil Levski (Βουλγαρία), Nizhny Novgorod (Ρωσία), Spirou Basket (Βέλγιο), Szolnoki Olaj (Ουγγαρία), Tsmoki-Minsk (Λευκορωσία)

Γκρουπ Γ: FC Porto (Πορτογαλία), Hapoel Tel Aviv (Ισραήλ), Polski Cukier Torun (Πολωνία), Red October Cantù (Ιταλία), Siauliai (Λιθουανία), Sigal Prishtina (Κόσοβο)

Γκρουπ Δ: AEK Λάρνακας (Κύπρος), Dinamo Tbilisi (Γεωργία), Fribourg Olympic (Ελβετία), Karhu Basket Kauhajoki (Φινλανδία), Leicester Riders (Αγγλία), Norrköping Dolphins (Σουηδία)

Οι ομάδες που βρίσκονται στα γκρουπ Α και Β θα διασταυρωθούν με τις ομάδες που θα βρίσκονται στα Γκρουπ Γ και Δ, δίνοντας το δεύτερο παιχνίδι στην έδρα τους.

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις 20 και 22 Σεπτεμβρίου

2ος προκριματικός γύρος

Οι 12 ομάδες που θα προκριθούν από τον 1ο προκριματικό γύρο θα παίξουν μεταξύ του στον 2ο προκριματικό γύρο, με τους αγώνες να είναι προγραμματισμένοι για τις 25 και 28 Σεπτεμβρίου.

3ος προκριματικός γύρος

Στον 3ο προκριματικό γύρο βρίσκονται ήδη οι JIP Pardubice (Τσεχία), Lietkabelis Panevezys (Λιθουανία), medi Bayreuth (Γερμανία), Nanterre 92 (Γαλλία), Sakarya Buyuksehir (Τουρκία), UCAM Murcia (Ισπανία).

Οι παραπάνω ομάδες θα αντιμετωπίσουν τις 6 ομάδες που θα πάρουν την πρόκριση από τον 2ο προκριματικό γύρο, δίνοντας τον δεύτερο αγώνα στην έδρα τους. Τα παιχνίδια θα διεξαχθούν 1 και 4 Οκτωβρίου.

sdna.gr

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Από το Blogger.