Ads Top

Ο Θρύλος της Ευρώπης δεν σταματάει πλέον πουθενά – Ξεπέρασε Βαλένθια και προβλήματα!

Παρά την απουσία του Βασίλη Σπανούλη, η οποία έγινε γνωστή λίγο πριν το τζάμπολ, ο Ολυμπιακός δεν… μάσησε ούτε στη Βαλένθια του Έρικ Γκριν, πέρασε άνετα με 72-64 με τρομερή άμυνα, πανηγύρισε την Πέμπτη του σερί νίκη και παρέμεινε πρώτος στην Ευρωλίγκα με 8-2.

Εκπληκτικό ματς έκαναν οι Πρίντεζης και Παπανικολάου, ενώ σε μεγάλη βραδιά ήταν και οι Στριέλνιεκς και Ρόμπερτς.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Ο Ολυμπιακός μπήκε στο γήπεδο με το μάτι να γυαλίζει και παρά το σοκ από την ξαφνική απουσία του Σπανούλη, στα πρώτα λεπτά ήταν εντυπωσιακός. Με τους Ρόμπερτς, Τόμπσον, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ στην πεντάδα, οι Πειραιώτες μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ και με εξαιρετική άμυνα πήραν από νωρίς προβάδισμα. Από το 0-2 έφτασαν σύντομα στο 2-9 με τρίποντο του Τόμπσον και στο 2-11 με τον Πρίντεζη. Ωστόσο, με δύο ανάποδες αποφασίσεις των διαιτητών και ένα δύσκολο καλάθι του Πλάις, η Βαλένθια πλησίασε στο 11-13 στο 7’, αν και ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι λύσεις. Με πόντους των Μιλουτίνοφ και Τολιόπουλο έκανε το 11-17 στο 9’, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με buzzer-beater τρίποντο του νεαρού Έλληνα για το 13-20.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, μόνο που μπήκε στην εξίσωση και ο Έρικ Γκριν. Η Βαλένθια με δύο συνεχόμενα τρίποντο πλησίασε στο 19-20, όμως ο Στρέλνιεκες του έκοψε την φόρα με τον ίδιο τρόπο, διαμόρφωσε το 19-23 στο 12’, ενώ στην συνέχεια ανέλαβαν δράση οι Παπανικολάου και Παπαπέτρου που πήγαν το σκορ στο 19-32 στο 16’. Στο σημείο εκείνο όμως ήρθε η ώρα του Γκριν, ο οποίος με δύο σερί τρίποντο μείωσε σε 25-32 για τη Βαλένθια στο 17’, στη συνέχεια με γκολ φάουλ έκανε το 28-35, ενώ από δικό του καλάθι διαμορφώθηκε και το 30-35, που ήταν το σκορ ημιχρόνου. Ο Αμερικανός έκλεισε το ημίχρονο με 13 πόντους και 2/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε εντυπωσιακά για τον Ολυμπιακό, με ένα κάρφωμα του Μιλουτίνοφ, όμως ο Πλάις είχε ζεσταθεί και μετέτρεψε το ματς σε ντέρμπι. Μείωσε σε 34-39 στο 23’ και σε 36-41 στο 24’, όμως ο Ολυμπιακός με τον Πρίντεζη απάντησε για το 36-43, ο Στρίλνιεκς με 2/2 βολές έκανε το 40-45, ενώ το τρίποντο του Παπανικολάου έγραψε το 41-50 στο 27’. Η Βαλένθια κατέφυγε και πάλι σε τραβηγμένες επιθέσεις, όμως με βολές του Ντόύρνεκαπ μείωσε σε 45-54 που ήταν και το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε εντυπωσιακά, καθώς είχαμε δύο τρίποντα του Γκιρν και απάντηση από τρίποντο του Ρόμπερτς για το 48-57 και 2/3 βολές του Παπανικολάου για το 50-59 στο 32’.  Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι πήγε στη δύναμη και βόλεψε πολύ τον Ολυμπιακό. Η Βαλένθια με τον Πλάις και πάλι μείωσε με κάρφωμα του στο 58-63 στο 36’, όμως ο Στρέλνικες με τρίποντο-μαχαιριά διαμόρφωσε το 58-66, 3.30’’ πριν το φινάλε, ενώ έκανε και το 58-68! Πλέον όλα είχαν κριθεί και ο Ολυμπιακός είχε την ψυχολογία να κρατήσει το προβάδισμα. Έφτασε στο 58-70, ενώ ο Παπαπέτρου με κάρφωμα έγραψε το τελικό 64-72!

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 30-35, 45-54, 64-72

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετική άμυνα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και «βραχυκύκλωσε» τη Βαλένθια. Επίσης, παρότι δεν είχε στη 12αδα τους Σπανούλη και Μάντζαρη, κυκλοφόρησε εξαιρετικά την μπάλα και βρήκε πόντους από παγίδες και πολλά ελεύθερα σουτ.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Μπορεί ο Παπανικολάου να έκανε ματσάρα, με εξαιρετική άμυνα και 13 πόντους, όμως για εμάς MVP ήταν ο Πρίντεζης. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού θύμισε τον παλιό καλό του εαυτό και παρότι έκανε κάποια εύκολα λάθη, έδειξε τρομερό πάθος και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Η απουσία του Βασίλη Σπανούλη, παρότι ταξίδεψε στην Ισπανία, συζητήθηκε όσο τίποτα. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ένιωσε ενοχλήσεις πριν το τζάμπολ και όπως δήλωσε, δεν υπήρχε περίπτωση να ρισκάρει.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Οι Ισπανοί γέμισαν το γήπεδο και προσπάθησαν να σπρώξουν την ομάδα τους, ωστόσο ο Ολυμπιακός απόψε ήταν ασταμάτητος. Εξαιρετική έδρα πάντως.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Ο Σφαιρόπουλος παρά τις απουσίες στα γκαρντ και το σοκ με τον Σπανούλη, κέρδισε τη μάχη από τον Βιντουρέτα και μάλιστα σχετικά εύκολα. Ο Ολυμπιακός ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και δεν έδειξε να απειλείται σοβαρά. Ο Έλληνας κόουτς πόνταρε ξανά στην σκληρή άμυνα, πήγε το ματς εκεί που ήθελε και βγήκε νικητής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: ΜακΛιν 4 (5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 5(1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα), Παπαπέτρου 4 (4 ασίστ), Στρέλνικς 12 (2/2 βολές, 2/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Πρίντεζης 12 πόντοι (6/15 δίπονντα, 0/3 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Παπανικολάου 13 (2/3 βολές, 1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρόμπερτς 7 (2/2 βολές, 1/3, 1/1 τρίποντο), Γουίλτζερ 2, Τόμπσον 7 (1/2 τρίποντα)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Τόμας 2, Φαν Ρόσομ 7(1), Ρούντεζ, Βίβες 3 (1), Μαρτίνεθ 3(1), Σαν Εεμετέριο 1, Πλάις 14 (7/12 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Σάστρε 2, Γκριν 26 (7/13 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Ντούρνεκαμπ 4, Χλίλασον 2